E-ticaret Nedir?

E-ticarete atılmak isteyen girişimci kişi veya firmalar e-ticaret nedir sorusuna cevap aramaktadır. 1997’den bu yana hayatımızı kolaylaştıran e-ticaret, ürün veya hizmetlerin internet üzerinden satışa çıkarılması ve tüketiciler tarafından satın alınmasıdır. Bilgi, ürün veya hizmet satın alma ve satma faaliyetlerinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirildiği e-ticaret; ürün ve hizmetlere talep yaratmada, müşteri desteği vermede ve satışın lojistiğinde yine küresel bilgisayar ağ kanallarına başvurmaktadır.

Elektronik ticaret, bir web sitesinden Elektronik Fon Transfer (EFT), Havale, Sanal Pos ve Faks gibi elektronik iletişim cihazlar aracılığıyla kolayca alışveriş yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Böylelikle dünyanın her yerinden tüketicilerin internet üzerinde sunulan ürün veya hizmetleri günün her saati kolaylıkla satın alınabilmektedir.


E-ticaret Neden Önemlidir?

E-ticaret, internet ticaretinin büyük bir parçasını oluşturduğu için oldukça önemlidir. Tüketicilerin fiziksel olarak kullanılabilecek ya da faydalanabilecek her türlü ürün veya hizmetin çevrimiçi olarak satışa sunulmasında e-ticaretin rolü büyüktür. Günümüzde e-ticaret hem firmalar açısından hem de müşteriler açısından oldukça karlıdır. Müşteriler e-ticaret ile daha geniş bir ürün yelpazesine daha uygun fiyattan ulaşabilmektedir. E-ticaret firmaları da daha az maliyetle ürün ve hizmet satışlarını gerçekleştirebilmektedir. Daha az maliyetle satış stratejilerini gerçekleştiren e-ticaret firmalarının daha geniş bir kitleye ulaşarak marka değerini yükseltmesi mümkündür. Gerek sosyal medya platformlarıyla gerekse reklamlar aracılığıyla satışları büyük ölçüde arttırmaya olanak sağlamaktadır.


E-ticaretin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-ticaret firmalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • Fiziksel mağazaların düzenli olarak ödemesi gereken dükkân kirası, faturalar, personel maaşları gibi masraflar e-ticarette bulunmamaktadır.
  • Müşteriye yeniden ulaşabilme imkânı yüksektir.
  • Fiziksel mağazaların konumu nerede ise hedef kitlesi de bununla sınırlıdır. Fakat e-ticaret firmaları bir lokasyonla sınırlı değildir. Böylelikle daha geniş bir kitleye ulaşabilmek mümkündür.
  • Müşteriler için belirli bir alışveriş saati yoktur. E-ticaret siteleri de 7 gün 24 saat alışveriş imkânı sunduğu için müşteriler istedikleri zaman ürün ve hizmetlere erişebilmektedir.
  • E-ticaret firmaları sosyal medya platformları ve Google Adwords aracılığıyla ürün ve kampanya tanıtımlarını dünyanın bir ucuna gösterebilmektedir.
  • E-ticaret firmaları etkili bir yönetimle kısa süre içerisinde tüm dünyada tanınır hale gelebilmektedir.
  • E-ticaret firmaları reklam ve pazarlama çalışmaları aracılığıyla satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.

Sizler de sıraladığımız avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bir e-ticaret sitesi kurarak ve bu site üzerinden satış yaparak işe başlayabilirsiniz.


E-ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Öncelik olarak şirketinizi kurun

E-ticaret yapmak isteyen kişi ve firmaların öncelik olarak yapması gerekenlerden biri şirket kurmaktır. Çünkü satışı gerçekleştirilen ürünleri faturalandırmak için şirket kurarak vergi mükellefi olma zorunluluğunu yerine getirmek gereklidir. Bu noktada şahıs, limited veya anonim şirketlerden birini kurarak işe başlayabilirsiniz.


Kullanıcılara iyi bir deneyim sunun

Web siteleri ziyaret eden kişilerin sitede daha kaliteli ve işlevsel zaman geçirmesi kullanıcı deneyimi olarak adlandırılmaktadır. E-ticaret firmalarının kullanıcı deneyimini ön planda tutması gereklidir. Kullanıcı deneyimini ön planda tutan e-ticaret firmaları satışlarını ve marka bilinirliklerini kısa süre içerisinde arttırma fırsatını yakalayabilmektedir.


Tedarikçi seçimine önem verin

E-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri de tedarikçi seçimidir. E-ticaret firmalarının tedarikçi seçimine önem vermesi gereklidir. Firmanın satacağı ürünleri temin edebileceği tedarikçileri seçmesi oldukça önemlidir. Bu noktada e-ticaret firmalarının tedarikçi seçimi yaparken tedarikçilerin teknolojik gelişmeleri takip edip etmediğini ve firmanın yönetim ilkelerine uyup uymadığını araştırmak gereklidir. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticarette doğru tedarikçi seçimi yapabilirsiniz. Böylelikle ürün temini sürecini sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.


Doğru bir kargo firması seçin

Ürün ve hizmetlerin müşterilere sorunsuz bir şekilde ulaştırılmasında doğru kargo seçiminin önemi oldukça büyüktür. Bu noktada e-ticaret firmalarının seçeceği kargo firmalarının şubelerinin sayısını, uzaklığını, kargo gönderim ücretini ve kargo alımı yaptıkları gün ve saatleri göz önünde bulundurması gereklidir.