E-ticarette Püf Noktalar

E-ticaret sektörü gün geçtikçe büyüyüp gelişmeye devam etmektedir. Bu nedenle e-ticarette püf noktalar iyi anlaşılmalıdır. Beraberinde rekabet ortamı geldiği için e-ticaret firmalarının diğer firmaların karşısında alt konumlarda kalmamak ve satışlarını arttırmak amacıyla birtakım unsurları göz önünde bulundurması gereklidir. Böylelikle kısa süre içerisinde başarıyı yakalamaları mümkündür. Biz de bu yazımızda e-ticarete yeni başlayan ya da sektör içerisinde aktif olarak hizmet vererek rakip firmalardan sıyrılmak isteyen girişimciler için bazı püf noktaları sıralayacağız. Sizler de paylaştığımız bilgileri göz önünde bulundurarak marka bilinirliğinizde ve satışlarınızda artışlar yakalayabilirsiniz.


Domain Seçiminde Dikkatli Olun

E-ticarette başarıyı yakalamak isteyen girişimci firmalar için verilebilecek öncelikli püf noktalardan biri domain seçimidir. Domain yani alan adı, internetten satış yapılacak olan e-ticaret sitesinin adıdır. E-ticaret firmalarının domain seçiminde göz önünde bulundurması gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:


  • Alan adınızın içinde bulunduğunuz sektörü yansıtması
  • Tüketicilerin akıllarında yer edinebilecek bir isim olması
  • Rakiplerin alan adlarından farklılaşarak özgün olması
  • Taklit sitelere engel olması
  • SEO konusunda faydalı bir alan adı olması
  • Anlaşılır, kısa ve net olması


Gibi unsurlardır. Bu unsurları göz önünde bulunduran e-ticaret firmaları başarılı bir domain adı ortaya koyarak tüketicilerin hafızalarında yer edinebilmektedir. Sizler de domain seçiminde dikkatli olarak tüketicilerin dikkatini çekebilecek alan adlarını tercih edebilirsiniz.


Ürün Fotoğraflarına ve Açıklamalarına Önem Verin

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler ürünleri canlı bir şekilde göremediği için ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına oldukça önem vermektedir. Bu noktada e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken püf noktalardan biri ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına yer vermektir. E-ticaret firmalarının sitelerinde yer alan ürünlerin kullanım alanlarını ve özelliklerini detaylı bir şekilde belirtmesi gereklidir. Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ürün fotoğraflarına yer vermelidir. Böylelikle iyi bir kullanıcı deneyimi ortaya koyabilmek mümkündür. Aynı zamanda ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına önem vermeniz tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu etkileyerek satışlarınızı arttırmanıza olanak sağlamaktadır.


SSL Sertifikalarını Temin Edin

E-ticarette güven oldukça önemli bir kavramdır. Çünkü tüketiciler güven duymadıkları e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmamaktadır. Bu noktada SSL sertifikaları e-ticaret firmalarının güvenilirliğini ortaya koymaktadır. SSL sertifikaları, firmaların müşteri güvenini kazanmasını sağlayan ve güvenli bir alışveriş ortamı oluşturan sertifikalardır. Bu sertifikayı temin eden e-ticaret firmaları müşteri bilgilerinin çalınmasının önüne geçebilmektedir. Böylelikle de müşterilerin e-ticaret sitenize olan güvenini ve marka sadakatlerini arttırmaktadır.